چگونه دعا كنیم ، تا آن دعا مستجاب شود و قبول حق واقع شود ؟

راه های دعا و استجابت دعا


 

 اهمیت و آداب دعا كردن

 

در اهمیت دعا آورده شده است که دعا سلاح مومن است و نیز تنها دعاست که قضای مبرم را عوض می کند!  دعا کردن بسیار سفارش شده است لازم دانستم یه پست درباره ی آداب دعا کردن بنویسم. موارد زیر خلاصه ای است از باب دعا در کتاب اصول کافی ثقة الاسلام کلینی.. و اما در آداب دعا داریم:

- آغاز دعا با حمد و ستایش خداوند عزوجل
امام صادق (ع) می فرمایند: چون یکی از شماها بخواهد از پروردگار خود حاجتی بطلبد بایستی که سخن خود را با تمجید و ستایش خداوند عزوجل و طلب رحمت بر پیغمبر (ص) آغاز کند و آنگاه حاجت خود را بطلبد.

- با حالت گریه و زاری دعا کنید
امام صادق (ع) می فرمایند: اگر گریه ات نیاید، خود را به گریه بدار و اگر از دیده ات به اندازه سرمگسی هم اشک آید خوب است!

- یقین و امید کامل به برآورده شدن حاجت
امام صادق می فرمایند: هرگاه دعا کردی، دل را متوجه کن و بپندار که حاجتت بر در خانه آمده است.

- نام بردن حاجات
در روایت از امام صادق (ع) نقل شده است که با اینکه خدا حاجت بنده هایش را می داند ولی دوست دارد که بنده حاجت خود را شرح دهد.

- در خلوت دعا کردن
روایت داریم ار امام رضا (ع): یک دعای بنده در نهان برابر است با هفتاد دعا او در عیان.

- با همدیگر دعا کردن
چهار تن گرد هم نیایند و برای یک مطلبی دعا نکنند به درگاه خداوند مگر اینکه با اجابت دعا از هم جدا شوند.

- برای همه دعا کردن
رسول خدا می فرمایند: « هرگاه یکی از شماها دعا کند، برای همه دعا کند زیرا که آن مستجاب تر است! » و نیز در اخلاق اسلامی سفارش شده است که برادرانتان را در دعا کردن (صادقانه) بر خود مقدم بدارید که خداوند ضمانت کرده است که هرکس اینگونه کند من یک میلیون برابر آنچه می خواهد، به او خواهم داد! (المراقبات، باب ماه ذی الحجة-ص 450)

- در اوقات مناسب دعا کردن:


 
1- هنگام وزیدن باد
2- هنگام ظهر
3- هنگام بارش باران
4- هنگام غروب
5- از سحر تا طلوع آفتاب
6- هنگام رقت قلب و جاری شدن اشک
7- هنگام ریختن اولین قطره خون مومن در راه خدا
8- نزد قرائت قرآن
9- نزد اذان
10- در دل شب (عین روایت اینگونه آمده: در ساعت نخست از نیم اول شب)


 

- اصرار بر دعا داشتن
امام صادق (ع) می فرمایند: خدا بد دارد که بنده ها بر یکدیگر در انجام حاجت اصرار ورزند ولی اصرار را نسبت به خودش دوست دارد، خداوند عزوجل دوست می دارد که از او درخواست شود و آنچه نزد اوست خواهش شود.

 

 

 

دیدگاه اسلام درباره کسی که استجابت دعایش به تاخیر می افتد


از امام صادق (ع) نقل شده است: راستی بنده دعا می کند و خداوند عزوجل به دو فرشته می فرماید: من دعای او را به اجابت رسانیدم ولی حاجت او را نگه دارید تا او باز هم دعا کند، زیرا من دوست دارم آوازش را بشنوم و راستی ینده ای هم هست که دعا می کند و خداوند تبارک و تعالی می فرماید: زود حاجتش را بدهید، زیرا من از آوازش بدم می آید.
در روایات دیگری امده است: خداوند در روز قیامت چندین چندین برابر آنچه بنده مومن خواسته یود و به اجابت نرسیده بود به او در آخرت عطا می کند و آنگاه خداوند به او می فرماید: « تو از من آن ناقابل را درخواست کردی و من هزارهزار برابر او را به تو عطا کرد.» و آنگاه بنده مومن آرزو می کند که ای کاش هیچ یک از دعاهایم به استجابت نرسیده بود.

 

 

بهترین وقتی كه دعا در آن قبول میشود

 

خداوند فرموده است بعد از نماز خواندن ، دعا و تقاضا از من بنمایید كه من به آن افتخار میكنم و آنرا مستجاب ، اگر این دنیا به نفعتان بود این دنیا و در غیر اینصورت چندین برابر آنرا در آن دنیا استجابت میكنم.

پس نتیجه میگیریم همیشه هر آرزویی داریم بعد از نماز از خدا بخواهیم حتما پذیرفته خواهد شد.